Skip to content Skip to footer

KROK 19: Nerobte zo seba pacientov

Nemohol som nechať skoliózu, aby zastavila tento sen.“ – Usain Bolt

Skolióza, atopický ekzém, kratšia noha a dyslexia… To sú všetko nálepky, ktoré som aj ja na seba počas života dostal. Avšak som som sa rozhodol, že ma nezastavia v tom, čo chcem dosiahnuť. Nenechám sa oplvyniť natoľko, aby som sa zlomil a stalo sa to mojou mantrou pre zdôvodnenie neúspechu.

V mojej práci sa často stretávam s tým, že za mnou ľudia prichádzajú a hovoria mi nálepky, ktoré im niekto nalepil „na chrbát“ a oni ich musia nosiť ako guľu, ktorá ich ťaží.

Ja sa im snažím vysvetliť, že nič z toho nie sú neprekonateľné prekážky a vždy je možnosť zlepšiť sa. Nič také neexistuje a každý vie byť lepší, ako bol predtým. IBA musí chcieť. Pre mňa každý, kto ku mne príde je športovec, ktorému chcem pomôcť byť každý krát o niečo lepším.

…Ale ja som hypermobilný, ale ja som poskracovaný, ale ale ale…

Prestaňte prosím zo seba (vašich detí, rodičov, známych) robiť pacienta, poučte sa z týchto vecí, prispôsobte sa a choďte ďalej. Netvrdím, že tieto sta
vy je dobré ignorovať, to nie. Je vhodné o nich vedieť, pracovať s nimi, upraviť a prispôsobiť čo je treba, ale potom je treba ísť ďalej!

Jeden môj starší športovec s chronickou spondylitídou mi raz povedal: “Trénujem s tebou aj preto, lebo sa stáva, že zabudneš aký mám problém a berieš ma ako zdravého!”

Chodí na preventívnu kontrolu ku svojej lekárke, tak mu raz povedala, že ešte nikdy nevidela osobu s touto diagnózou, aby vyzeral tak dobre. On jej vysvetlil, že pravidelný pohyb mu pomáha byť tam, kde je.

Ďalší utrpel zranenie hlavy a hovorieval: “X je preto, lebo som mal zranenie hlavy!” A ja sa pýtam no a? Vieš sa vrátiť späť v čase? Myslíš si, že kopcu na ktorých chceš vyjsť na tom záleží a že sa kvôli tomu zníži? Asi nie… Tak sa s tým zmier a pracuj ma sebe o to viac.

Každý máme niečo, čo nás ovplyvňuje, ale je hlúpe si myslieť, že ostatní sú bez chyby. Nič také, ako dokonalosť neexistuje, každý má niečo trocha kratšie, niečo trocha mimo „štandardu“. Avšak aj preto sme dokonalí všetci.

Dokonalí v unikátnosti.

Nájdete ma: Aircraft Sporthouse

Ivanská cesta 30/D, 821 04 Bratislava

Button's image

© 2024 Mgr. Michal Králik,PhD. Všetky práva vyhradené.