Skip to content Skip to footer

KROK #22: Ak toto čítaš, tak patríš k najbohatším ľuďom na zemi

Pomaly sú tu vianoce, sviatky radosti, pokoja a darčekov. Často sú aj o sumarizácii svojho roka, poprípade doterajšieho života. V tomto období, kedy je za hranicami vojna, každú chvílu čítame o raketách by bolo vhodné sa zamyslieť nad životnou úrovňou na akej žijeme.

Pred nejakým časom, som dostal knihu od vydavateľstva Tatran, ktorá mi pomohla zmeniť pohľad na to, ako vnímam bohatsvo (aj keď na to občas zabúdam). Okrem tejto knihy mi otvorili oči aj cesty a to najmä do Ázie a najviac do Kombodže (silnejším povahám odporúčam pozrieť si ich nie tak dávnu históriu). 

Pomaly sú tu vianoce, sviatky radosti, pokoja a darčekov. Často sú aj o sumarizácii svojho roka, poprípade doterajšieho života. V tomto období, kedy je za hranicami vojna, každú chvílu čítame o raketách by bolo vhodné sa zamyslieť nad životnou úrovňou na akej žijeme.

Pred nejakým časom, som dostal od vydavateľstva @tatran knihu, ktorá mi pomohla zmeniť pohľad na to, ako vnímam bohatsvo (aj keď na to občas zabúdam). Okrem tejto knihy mi otvorili oči aj cesty a to najmä do Ázie a najviac do Kombodže (silnejším povahám odporúčam pozrieť si ich nie tak dávnu históriu).

Mojím zámerom je pomôcť ti uvedomiť si, že ak toto čítaš, tak si bohatý.

Povedzme, že je na zemi 8 miliárd ľudí a autor knihy Moc faktov populáciu rozdelil do 4och úrovní. Každý, kto číta tento príspevok, tak sa nachádza v najvyššej úrovni (úroveň 4) v ktorej je cca 10% najbohatšej časti populácie. Ako to viem?

Úroveň 4 opisujú autori ako úroveň ľudí, ktorí:
– chodili do školy viac ako 12 rokov,
– zarábajú viac ako 30 Eur / deň,
– raz za mesiac môžu jesť v reštaurácii,
– môžu si kúpiť auto,
– doma im tečie studená aj teplá voda.

Keďže ste však v inej úrovni asi nikdy nežili, tak je pre väčšinu z nás veľmi ťažké chápať rozdiely medzi jednotlivými skupinami.

Takže stručne:
Úroveň 1 (1 miliarda ľudí) zarába do 1 Eura / deň. Po vodu musia chodiť do bahnitej jamy vzdialenej hodinu chôdze. Nemajú na topánky a celá rodina vlastní plastové vedro. Po ceste domov nazbierate drevo na oheň a uvaríte sivastú ovsenú kašu. Nič iné celý deň/ celý život nejete. Niektoré mesiace v pôde nevyrastie nič a tak idete spať hladný. Ak máte 5 detí, tak sa dospelosti 1 z nich určite nedožije. Zuby si umývajú prstami

Úroveň 2 (3 miliardy ľudí) zaraába od 2 do 8 Eur / deň. Týto ľudia majú na základné potraviny, vajíčka. Hlavná obuv sú sandále a majetok je bicykel, plynový sporák a pár plastových vedier. Majú elektrinu, deti môžu chodiť namiesto po vodu do školy. Majú matrac a tak nemusia spať na hline. Avšak stačí jedna choroba a kvôli liekom musia predať väčšinu majetku, a ocitnú sa znova v úrovni 1. Celá rodina zdieľa jednu zubnú kefku a toaleta je diera v zemi

Úroveň 3 (2 miliardy ľudí) zarába od 8 do 30 Eur / deň. Ľudia v tejto úrovni pracujú 16 hodín denne, aby sa v tejto úrovni udržali. Doma už je aj studená voda, takže pre ňu netreba chodiť. Majú stabilnú elektrickú sieť a už aj chladničku, takže môžu jesť každý deň iné jedlo. Ľudia majú na motocykel a niektoré deti môžu chodia aj na strednú školu. Ak niekto z rodiny ochorie, tak po zaplatení zdravotných nákladov sa neprepadnú do nižšej úrovne. Ak sa deťom podarí dorobiť strednú školu, tak to v rodine oslávia a prvý krát v živote pôjdu na výlet.

Ale aby sme neboli smutný na záver, tak sa celkový blahobyt vo svete zlepšuje. Za posledných 20 rokov sa množstvo ľudí, žijúch v extrémnej chudobe znížil o 50%. V roku 1966 to bola polovica svetovej populácie, teraz je to menej ako 10%. Priemerná dĺžka života sa zo 40 rokov v období 2.sv vojny dostalno na úroveň viac ako 70 rokov. Detská úmrtnosť (pred 5 rokom života) je z 44% okolo roku 1900 na úrovni 4% v roku 2016.

Ak si to dočítal až sem, tak sa porozhliadni okolo seba a ešte raz sa zamysli nad tým, či potrebuješ pod stromček kopu darčekov. Lebo možno si uvedomíš, že stačí, keď budeš vďačný za všetko čo už máš a uznáš, že život ktorí žijeme je najväčší dar, ktorý sme mohli dostať a väčšina si ho ani neváži.

.

Nájdete ma: Aircraft Sporthouse

Ivanská cesta 30/D, 821 04 Bratislava

Button's image

© 2024 Mgr. Michal Králik,PhD. Všetky práva vyhradené.