Skip to content Skip to footer

KROK 18: Oddych je obdobie, počas ktorého rastieš

Poznám kopu ľudí, ktorí makajú 24/7, 12 mesiacov v kuse, rok za rokom. Väčšina z týchto ľudí však jedného dňa narazí na „bariériu“ a zrazu sa už nedá. Občas je to krátkodobá slabosť, dlhodobá únava, „vyhoretie“ alebo zranenie. Vidíme že už aj veľa mladých ľudí toto zažíva a podľa mňa za to môže opäť rýchla doba v ktorej žijeme.
Vďaka sociálnym sieťam máme stále pred sebou rôzne správy, osobnosti, úspechy a stým spojené FOMO (Fear of missing out; Strach, že niečo zmeškám). Na sociálnych sieťach stále niekto cvičí, dovolenkuje, dosahuje úspech a robí skvelé veci. A ja mám teraz oddychovať?

Musíme si ale uvedomiť, že je prirodzené a normálne oddychovať. Nie je možné ísť stále „na maximum“. Nemyslím tým, iba oddychovať, relaxovať a v tomto kolotoči nakoniec nič nerobiť.

V tréningovom procese by sme to nazvali „fáza regenerácie“ a možno aj superkompenzácie. Zväčša prichádza po tréningu, tréningovom cykle alebo nejakom tréningovom období. Zo sveta športu a cvičenia ju poznáme ako pokles námahy (deload). Práve toto obdobie je veľmi podstatné na zabudovanie všetkých pozitívnych zmien do organizmu. Takt ako sa hovorí, že restieme v noci, tak rastieme vďaka tomu, že sme telu dali nejaký stimul a potom sme mu dali čas nato, aby sa s týmto stimulom vysporiadal a vyťažil z neho. A to je ono!

Až po tejto fáze môže opäť prijsť ďalšia fáza zvyšovania intenzity a záťaže, či už fyzickej alebo psychickej. Ak budeme takto budovať naše trénovanie, ale aj ostatné časti života, som presvedčený, že sa budú ľudia dlhšie posúvať vpred bez nutnosti dlhodobého zníženia výkonnosti.

Napríklad pre mňa túto úlohu plní zväčša aktívny zahraničný výlet. Počas neho robím niečo úplne iné, ako v predchádzúcom období a snažím sa zmeniť myšlienky aj pohyby. Okrem toho sa počas tohto obdobia snažím vyhodnotiť a zamyslieť sa nad tým predchádzajúcim. Následne si robím plány a pripravujem kroky na nasledujúce obdobie.

Zabudnite nato, že oddychovať je slabosť, ale naopak. Vedieť oddychovať je sila, ktorá nás môže posunúť výrazným krokom vpred.

Nájdete ma: Aircraft Sporthouse

Ivanská cesta 30/D, 821 04 Bratislava

Button's image

© 2024 Mgr. Michal Králik,PhD. Všetky práva vyhradené.