Furoshiki, Japonka od Vibram prezentuje minimalizmus v obuvi

Sumár: „Táto alternatívna minimalistická obuv je vhodná na bežné nosenie do kancelárie, alebo do suchého teplého prostredia. Veľmi lahko sa skladuje a ak sa máte do niečoho prezuť, či už doma alebo niekde mimo, Furoshiki je určite voľbou na zváženie.“

Inšpirovaná tradičným japonským balením, nosením a držaním predmetov v látkach. To je Furoshiki od značky Vibram.

Tak, ako už reklama predstavuje, ide o podrážku, ktorá sa jednoducho obúva, bez potreby šnurovania, anatomicky tvarovaná, aby neobmedzovala možnosť pohybu chodidla a napriek tomu chránila pred nástrahami na zemi.

Furoshiki

81ecJJCI75L._SL1500_

Furoshiki (風呂敷) je podľa wikipedie typ tradičného japonského balenia od tkanín, využívané na prenos (ale aj nosenie) oblečenia, darčekov a iných predmetov. Toto balenie má viac ako 1 200 ročnú históriu.

Ako som sa ku Furoshiki dostal.

Hneď, ako som si na internete a na sociálnych sieťach všimol reklamu na túto minimalistickú obuv, ostal som v úžase. Niečo také, jednoduché, skladné sa mi určite hodí. Tak som sa dostal na stránky Vibram Europe, ktoré spravujú taliani. Už vtedy som vedel, že to asi nebude také ľahké.

Pri snahe asi 10-krát dokončiť nákupný proces, mi volali už aj z banky, že či som vporiadku. Proces objednávky asi nikto poriadne neskúšal (Ach, tí taliani). Keď som sa snažil zadať adresu pre doručenie, tak mi formulár stále vyhlasoval chybu, menil adresu a hádzal zvláštne chyby. Bohužiaľ programátor to nedomyslel a peniaze z karty mi strhli napriek nedokončeniu obejdnávky. Keď však formulár chybu tak mi ich vrátili. Toto sa opakovalo zakaždým som sa snažil zadať také údaj, aby bol formulár spokojný. Nedarilo sa a o 2:30 ráno som mal na linke banku. Ďakujem Virbam Europe za pekný večer.

Vibram Europe
Vibram Europe

Po neúspešnej snahe o nákup na oficiálnej stránke Vibram som sa vybral na Amazon.de. Vibram tam má svoj profil, na ktorom sa mi podarilo urobiť objednávku v priebehu jednej minúty. Nákup som vykonal v piatok a v pondelok som mal obuv už na sebe. Tomu sa hovorí zákaznícky servis.

Vibram Furoshiki
Dizajn, obal, prevedenie

 

Furoshiki boli veľmi zaujímavo zabalené do kockovej škatule, v ktorej bolo vrecko s podrážkou. Na pohľad a dotyk veľmi príjemný dizajn, vrchná časť podrážky (obal) vyrobený z Lycry a nylonu. Každý, kto ma za prvých 48 hodín stretol sa ma na ne neustále pýtal, zaujímalo ho čo to je zač. V tejto dobe je to asi jediný typ takejto obuvi na trhu, aspoň o ktorom by som vedel.

Jedna z podstatných vecí o Furoshiki je, že sú nie len unisex ale majú aj pomerne jednoduché číslovanie od XS po XXL.

Sizing_Chart_Furoshiki_Ms_Ws_092416

Prvé pocity z nosenia

Na začiatku mi prišlo mierne zvláštne chodiť v tejto „podrážke s obalom“. Po niekoľkých hodinách som si na ne však zvykol a prestal som ich vnímať. Chôdza vo Furoshiki sa stala veľmi príjemnou, prirovnal by som to k papučiam.

Jedna z vlastností ktorú si najviac cením je to, že ich netreba šnurovať. Často vidím super tenisky, ale tie šnúrky. Pri Vibramkách nemám problém. Sadnem zapnem jednu stranu, druhú stranu a som dobrý. Neskôr som ich prestal úplne zapínať a len si ich našuchujem už zapnuté. Tým, že ich obal je elastický nerobí mi to žiadny problém.

Aktívny pohyb

Skúsil som si v nich zacvičiť, tak bežne vo fitku a pri úplne bežnom cvičení som nepozoroval skoro žiadne nevýhody. Tie prišli až keď som snažil pobehnúť, alebo sa mi noha dostával viac dopredu. Vtedy sa začala podrážka šmýkať, noha my vybehla dopredu a musel som si niekoľko krát vracať pätu ku pomerne pevnej gumovej opore , ktorá je zadnou časťou podrážky.

Pri vykonávaní zložitejších pohybov, výpadov atď sa stávala obuv nestabilnou. Nevytvárala dostatočnú oporu nohe, ale nesprávala sa ani ako ponožka, lebo v nej nohy behali. Rovnako dopadol môj pokus o cvičenie jógy v tejto podrážke. Celé zle.

Záver

Napriek tomu, že podrážka nie je vhodná na žiadne športové aktivity je priam ideálnou pre chôdzu po pevnom povrchu. Prechádzanie je veľmi príjemné, pohodlné a nie je miesto kde by tlačili. Nemajú to v popise práce.

Osobne by som odporučil zvážiť ich kúpu ľudom, ktorí majú možnosť zmeniť obuv v zamestnaní alebo sa pohybujú veľa času v interiéroch. Ak máte netypické chodidlá, výrastky alebo iné obmedzenia, prečo nemôžete nosiť dlhšiu dobu inú obuv, šiel by som do Furoshiki.

Neodporúčal by som v nich vykonávať žiadnu pohybovú aktivitu, v ktorej môže byť zvýšený nárok na stabilitu chodidla. Na behanie si radšej kúpte bežeckú obuv, na jógu bosí a do fitka pevnú obuv, ktorá bude chrániť chodidlo pred možným úrazom pri zakopnutí a podobne.